LAP-PEX-220 Liva Aktif Paratoner

/Upload/images/Urunler/Paratoner/Liva_LAP-PEX_220.jpg
LAP-PEX-220 Liva Aktif Paratoner
Aktif Paratoner Başlıkları
Ürün Kodu LAP-PEX-220
Ürün İsmi Liva Aktif Paratoner
∆t Değeri 136 µSn
Ambalaj 17x26.82 cm
Ağırlık 15.00 / 22.00 kg
Açıklama 303 Kalite Paslanmaz Çelik
Koruma Alanı (Yarıçap)
Seviye-1 Seviye-2 Seviye-3 Seviye-4
155 m 164 m 177 m 188 m
NFC 17-102 (Apendix C) Standardına göre “Koruma Alanı” (Yarıçap)(metre).
LAP-PEX-220T Aktif Paratoner Başlığı Export Olarak üretilmekte olup, ürünün özellikleri, bağlantı soketleri ve test düzenekleri yurt dışı standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Buna göre, Türkiye için üretilen LAP-PEX-220  Aktif Paratoner Başlığı ile farklılıklar göstermektedir.

LAP-PEX-220 / LAP-PEX-220T, Liva Piezo Kristalli ve Erken Akış Uyartımlı Aktif Paratonerler

Liva LAP-PEX 220/ LAP-PEX 220T Aktif Paratoner Başlığı “Piezo Kristalli ve Erken Akış Uyartım (ESE, veya ESEAT) prensibine göre çift etkili olarak çalışan bir paratonerdir. Bu özelliği ile (yıldırıma iki farklı enerji bloğu ile erken yol oluşturduğu için) rakiplerine göre çok daha etkilidir.

Buna göre, üst bölümde Erken Akış Uyartım Sistemine göre çalışan “ESE Enerji Bloğu” ve alt bölümde ise Rüzgâr Enerjisi ile çalışan “Piezo Kristalli Enerji Bloğu” bulunmaktadır. Piezo Kristal Enerji Bloğunda 60° açı ile gövde çevresine yerleştirilmiş altı (6) adet kristal mevcuttur. 

Paratoner başlığı bünyesinde bulunan ESE, veya ESEAT Enerji Bloğu ve Piezo Kristal Enerji Bloğu’nun çift etkili yapısı ve birbirini destekleyen etkisi ile kapsama alanına düşecek yıldırımı yapının/tesisin başka bir noktasına düşmeden güvenle yakalar ve toprağa iletilmesini sağlar.

Liva LAP-PEX 220/ LAP-PEX 220T Paratoner Başlığına bir yılı geçmeyen periyotlarda ve/veya yıldırım darbesi aldığı zaman aktivasyon testi yapılmalıdır. Paratonerin testi Liva Dijital Paratoner Test Cihazı yardımı ile Manyetik Sonda ile yapılır. Test ile ilgili detaylı bilgi Genel Bilgiler sayfasında verilmiştir.

Paratoner, üzerindeki adaptör ile 2 '' paratoner direğine kolaylıkla monte edilebilir. Bunun yanında 2xØ8 mm yuvarlak veya 30x3 mm şerit iniş iletkenleri paratoner adaptörüne  kolay bir şekilde bağlanabilir. (*)

Tüm Liva Paratoner Başlıkları gibi LAP-PEX-220 / LAP-PEX-220T model paratonerler de atmosferik korozyona ve yıldırım çarpmalarına dayanıklı paslanmaz çelik malzemelerden üretilmektedir. Bu nedenle paratonerler çok uzun süre sorunsuz çalışabilir.

(*) LAP-PEX-220 Liva Aktif Paratoner, TÜBİTAK denetiminde tamamlanmış proje çalışmasıdır.
(*) Türk Patent ve Marka Kurumu "Faydalı Model Belgesi" verilmiştir.